5. narozeniny Valatronu

Pět let od formálního založení, fakticky teprve čtyři roky aktivně na trhu. Valatron Jirkovi vyrostl pod rukama nebývale rychlým tempem. Podle něj v tom není žádná magie, jednoduše mu jako vývojáři šlo o to založit software house, kde bude jemu a dalším kolegům dobře. Firma se o ně bude starat a pomáhat jim profesně i lidsky růst a oni se budou moci naplno soustředit na svoji práci. Jaká byla jeho cesta od programátora k úspěšnému podnikateli a jaké má cíle do budoucna? Přinášíme Vám rozhovor s Jiřím Fůskem…

Letošní prosinec značí pět let od založení Valatronu. Jaké byly tvoje předchozí zkušenosti a co tě vedlo k rozjetí vlastní firmy?

Začínal jsem jako PLC programátor pro menší společnost zabývajícící se sběrem dat z výrobních linek v průmyslových podnicích. Následně jsem programoval ABB roboty ve firmě působící v automotive. Za klíčové angažmá považuji vývoj řídícího software výrobní linky v americké korporaci ON Semiconductor. Po čase jsem však začal narážet na to, že ačkoliv jsem viděl mezery ve firemních procesech a chodu společnosti jako takové, z pozice programátora nebyla moc šance nic zásadního změnit či ovlivnit. Na podzim roku 2015 jsem se proto rozhodl přesunout z Valašska do Prahy, kde jsem pracoval pro vybrané klienty v rámci kontraktu. Firmu jsem založil na konci téhož roku, nicméně zatím šlo o spící projekt. Finálně se vše pohnulo o rok později po náhlém ukončení jednoho projektu ze strany klienta, na kterém jsem pracoval spolu s několika freelancery. To byl pro mě zásadní moment, od kterého se odvíjely následující kroky. S klukama jsme se rychle domluvili na spolupráci v rámci prvních menších zakázek a tím to celé začalo. První aktivity a ekonomická činnost firmy tedy fakticky začala teprve z kraje roku 2017.

Spousta lidí možná ani netuší, co název Valatron znamená. Jak jsi přišel právě na toto jméno?

Val jako Valašsko a tron jako postfix symbolizující technologickou firmu. Nad názvem jsem přemýšlel poměrně dlouho a mám radost, že díky němu firma v podstatě reprezentuje region, odkud pocházím.

Co považuješ za nejtěžší moment za dobu existence Valatronu?

Nejtěžší byl určitě samotný rozjezd firmy a její následná stabilizace. Firmu jsem zakládal jen s vlastním kapitálem bez pomoci dalších investorů. Velkou výzvou bylo najít první projekty, tehdy jsem si totiž veškerý business hledal svépomocí. Na začátku to vypadalo a fungovalo start-upově. Přespával jsem na gauči v kanceláři, abych mohl co nejvíce investovat do firmy a neztrácel čas přesuny. Jakmile se podařilo získat reference z prvních projektů, vše dostalo úplně jinou dynamiku a věci se rozjely neskutečně rychle.

A jaký je podle tebe prozatím největší úspěch?

To, že se díky skvělým lidem kolem mě a v podstatě z ničeho podařilo postavit fungující firmu. Ze začátku ve Valatronu působili výhradně vývojáři včetně mě. Postupem času se nám podařilo vybudovat pevné jádro a zároveň jsme položili základy ostatních oddělení ve firmě, jakými jsou HR, obchod, marketing, operations a finance. Dnes máme v každém oddělení společnosti sehraný tým profesionálů, kteří se na sebe mohou kdykoliv spolehnout. Také si dáváme záležet na skvělé firemní kultuře, pořádáme teambuildingy a máme vlastní Akademii. Díky ní se může z šikovného začínajícího vývojáře poměrně rychle stát kvalitní programátor.

Jak vnímáš poslední rok a celou situaci ohledně pandemické krize?

Z mého pohledu byl trh před nástupem COVID-19 přehřátý a pandemie jen uspíšila ekonomický útlum. Samozřejmě mě z lidského hlediska mrzí veškeré problémy s tím spojené. Naší velkou výhodou je diverzifikované portfolio klientů z různých odvětví businessu, které naštěstí pandemie nijak fatálně nepostihla. I díky tomu se nám podařilo nastupující krizi zcela vyhnout a pokračovat tak v kontinuálním růstu. Samozřejmě se to neobešlo bez notné dávky inovací. Museli jsme přijít na způsoby, jak našim klientům rychle pomoci v digitalizaci a sami jsme se díky pandemii obratem adaptovali na práci vzdáleně z home office. Přesto se spousta našich lidí, pokud to situace umožňuje, ráda vrací do kanceláří. Z hlediska firmy byla celá druhá polovina tohoto roku ve znamení růstu. Ve všech ohledech se pro nás jedná v pozitivním slova smyslu o nejnáročnější období v rámci dosavadní historie firmy.

Můžeš nastínit svou vizi Valatronu do budoucna? Je něco, na co se opravdu těšíš?

Pro mě je dosavadní počínání firmy jen zahřívacím kolem a z hlediska vývoje společnosti jsme teprve na začátku. Chceme růst, rozšiřovat vlastní zázemí a nadále pomáhat firmám s digitalizací. Daří se nám rozjíždět nové projekty a dodávat software na zakázku. Díky našim agilním týmům spolupracujeme i s klienty, kteří již mají rozpracované vlastní projekty a potřebují posílit vývojový tým. Máme klienty jak mezi startu-upy, tak středními až velkými korporátními společnostmi. Věříme, že je důležité udržet si široké spektrum znalostí a nemáme potřebu se zatím úzce specializovat. Navíc umíme přenášet know-how mezi jednotlivými obory, což považuji za velkou výhodu. Osobně se hodně těším na budoucí expanzi do zahraničí a věřím, že rok 2021 bude opět ve znamení růstu. Už nyní se nám rýsují velmi zajímavé projekty a spolupráce.