Dobrý tým je základ úspěchu

Valatron je technologická firma zaměřená na digitalizaci a IT business. Jádrem našeho úspěchu ale nebyly jen technologie. Tím zásadním byli a vždy budou talentovaní jednotlivci a sehrané týmy vývojářů.  Proto bychom Vám rádi představili tým Betatron a tým lídra Milana Pračka.

Jaké byly tvoje začátky a jak jsi se dostal od programátora k tým lídrovi?

Absolvoval jsem fyziku na matfyzu, kde jsem programoval na akademické půdě, např. automatizaci měření v diplomové práci. Po škole jsem se díky kamarádům z oboru aplikované informatiky dostal k programování v praxi a prošlapával jsem si cestu od úplného začátečníka přes juniora, až po seniornějšího člověka.

Do Valatronu jsem nastoupil před dvěma roky na pozici seniorního programátora a tým lídra. Valatron mi dal šanci pracovat nejen s nejnovějšími technologiemi, ale i s lidmi a týmem, což mě nesmírně baví. Vést větší tým, neustále komunikovat, a být v kontaktu s dalšími vývojáři i klientem byl vlastně jeden z důvodů, proč jsem chtěl být lídrem. Je to pro mě obrovská radost, ne starost.

Jak vznikal tvůj vlastní tým? 

Před vznikem Betatronu jsem už vedl jeden středně velký tým vývojářů. Tentokrát jsem ale měl tu výjimečnou možnost postavit tým „na zelené louce“. Na začátku jsem k sobě vzal dva programátory a postupně jsme se zvětšovali. Každý vývojář přinesl do týmu jiné hodnoty, zkušenosti, a představy. Dnes je nás pět developerů, jeden tester a fungujeme jako sehraný tým.

Na čem Betatron pracuje a jaké technologie Vás zajímají?

Pracujeme na FinTech ERP a zabýváme se automatizací. Ulehčujeme život středním firmám na evropském, ale i zahraničním trhu. Jádrem naší práce je integrace vládních systémů a systémů třetích stran.

Po technologické stránce využíváme na .NET 5 framework, backend je psaný v C# a frontend v JS a využíváme k tomu vlastní framework, který vyvíjíme v TypeScript 4.2.3. Vzhledem k tomu že jde o velké řešení na mezinárodní úrovni, funguje vše v cloudu Azure s využitím Kubernetes, takže kluci získávají vedle programování i zkušenosti s cloudovými řešeními. Zároveň nás to nutí hodně komunikovat v angličtině, což hodnotím velmi pozitivně.

Podle čeho si vybíráš vývojáře do týmu?

Snažím se, aby každý developer v mém týmu byl fullstack. V současnosti naštěstí programovaní frontend částí znamená psaní hezkého kódu v TypeScript s přístupem objektového programováni – zapomeňte na HTML a CSS. Důležité jsou pro mě základní principy programování, a až následně jazyk v kterém je psaný frontend, či backend. Zároveň podporuji členy týmu v jejich osobních preferencích. Těm, kteří zbožňují cloudové technologie se snažím umožnit pracovat na infrastruktuře a systémovějších věcech jako jsou Pulumi skripty.

Máš nějaké profesní sny a plány do budoucna?

V současnosti pracujeme na nejmodernějších technologiích na trhu, v tomto směru jsem tedy spokojený. Do budoucna bych chtěl udržet technologie na top úrovni a růst spolu s týmem hlavně po lidské stránce.

Pokud se z juniorů za dva roky stanou medioři a z mediorů senioři, pokud se mi podaří v týmu vychovat nového tým lídra nebo architekta, a především, pokud tady v kolektivu budou lidi spokojení a šťastní na projektu, který spoluvytváří, budu to považovat za důkaz dobře odvedené práce.